Jak restartovat svůj život po Covidu?

Již 14.měsíc žijeme v jiném světě, než jsme si kdy dokázali představit. Již něco kolem 400 dnů vstáváme do rána, kdy se ptáme, co bude dál. Ano, každý z nás je v jiné situaci a každý z nás hledá v té otázce odpověď na něco jiného…ta otázka je ale v očích nás všech. Někdo doufá v návrat „starých časů“, někomu  ze  života před covidem nezbylo nic a hledá nové možnosti – jak v oblasti pracovní, tak třeba i v oblasti vztahů, financí, bydlení,…  Denně se zamýšlíme nad tím, do čeho bychom se měli pustit, jak nastalé nečekané změny ve svém životě zpracovat a najít sílu i směr pro svůj další život. Jak se zorientovat, kde nabrat nové informace a hlavně takové „zaručené“ tipy, které by neznamenaly žádný risk? Kde najít ten správný návod, tu nejaktuálnější informaci, ten nejzaručenější postup, který nám pomůže se dostat z toho nejhoršího?

Paradoxně, nikdy jindy v novodobých dějinách lidstva nebylo tolik nabídek k „úžasnému“ životu, jako dnes. Internet je doslova zahlcen nabídkami kurzů pro podnikatele, pro dosažení prvního milionu během 12ti měsíců,…. Banky nabízí na počkání úvěry a z webových stránek se na nás usmívají ti úspěšní, kteří nabízejí různé kurzy pro zvládnutí nespočet činností…Můžeme se naučit za pár hodin být odborníkem v oblasti financí, podnikat s nemovitostmi, prodávat přes e-shopy…stačí si koupit on-line kurz v rozsahu několika hodin až týdnů a hurá do světa neomezených možností. Jak je to možné, že přesto  velmi často bezradně proklikáváme nabídky a nenacházíme řešení pro sebe? Co nám chybí k tomu, abychom byli stejně úspěšní jako ta skupina lidí, kterým se to povedlo?

Je to něco jako když trénují dva sportovci na olympiádu – oba dva mají stejného trenéra, stejné podmínky pro trénink, stejnou kvalitní stravu i vybavení…A jeden z nich vyhraje a ten druhý zůstane hluboko v poli poražených…V čem byl ten podstatný rozdíl? Jak je to možné, že můžou být tak diametrálně odlišné výsledky při stejných vnějších vstupních podmínkách? Zajisté již mnozí z vás máte odpověď : ten vítěz si více věřil, tak vyhrál. Takže hlavní roli hrálo něco, co nemůžeme uchopit, nemůžeme zvážit, ani změřit, přitom to rozhoduje o tom, jak člověk v životě uspěje.

Dá se naučit věřit si – jednoduše vsadit sám na sebe? Tento výraz nejčastěji čteme ve spojitosti s osobním rozvojem. Často máme pocit, že  osobní rozvoj je jakási forma trávení volného času, že je to koníček, kterému se určitá skupina lidí věnuje. Ba dokonce jsem slyšela, že je to móda, která k nám dorazila z Ameriky pod heslem – měj svého terapeuta ve smyslu osobního trenéra anebo maséra. Ten terapeut by měl hlavně co nejrychleji pomoci od bolesti a vyřešit náš problém, tak jako nám na počkání obuvník podrazí boty, tak jako nám lékárník vydá léky proti bolesti. Slovo věřit si znamená ale něco mnohem hlubšího, důležitějšího, než jenom místní bolístku, která se dá ošetřit a vyléčit v co nejkratší době a hlavně za minimální cenu. Když se rozhodujeme, co čeho investovat, když se chceme někam dostat, málokdo začíná tím, že nejdříve si chce aktivovat víru v sebe. A právě to je ten chybějící článek před restartem našeho života.

Schází nám krok č. „0“, tzv. nultý stav. Já jsem ho nazvala aktivace našeho hlavního zdroje – něčeho, co je v nás a my velmi často o něm vůbec nic nevíme. Ten zdroj se nazývá SEBEHODNOTA. My se často k vlastním zdrojům chováme tak, jako když jsme v místnosti, kde je na stropě celý systém výkonného osvětlení a my nevíme, kde ho zapnout a tak si svítíme svíčkou. Přitom by stačilo se projít místností a najít spínač. Naše sebehodnota má jednu zvláštnost, její aktivace je možná pouze uvnitř nás. Ničím – ani penězi, ani tituly, ani podvodem jí nemůžeme aktivovat z vnějšího světa. Na druhou stranu máme jistotu, že jí všichni máme a to nezávisle na tom, v jaké životní situaci se nacházíme, kolik nám je let a jaké máme vzdělání. K tomu, abychom to tlačítko našli, potřebujeme podniknout tu nejdobrodružnější cestu našeho života – cestu k našemu jedinečnému kódu jako lidské bytosti. Každý má svůj vlastní kód, který je nezaměnitelný a pomůže svému majiteli objevit své schopnosti, talenty, ale i indicie, díky kterým může žít plnohodnotný a smysluplný život. Stav nula je ten, z kterého pak můžeme svůj život doslova vystřelit do nečekaných výšin a najít to, co nás těší, naplňuje a současně uživí a poskytuje radost nám i ostatním.

A přesto se nabízí otázka : proč investovat do stavu nula? Nula je přece z matematického hlediska pouhé NIC. Jenomže sta nula je stav, který je srovnatelný  s tlačítkem RESET, tj. ukončení chodu systému a jeho nastartování od začátku. U lidí ale znamená ukončení chodu systému -zastavení -a  to za nás udělal Covid. A nyní je řada na nás : chceme tzv. nahodit náš systém – život zpátky, anebo nejdříve něco změníme, než znovu zapneme náš motor? Po resetu by měla nastat kontrola, jestli je opravdu vše připravené na instalaci nového programu. Ano, nového programu, protože není možné obnovit staré funkce, naopak – doba si žádá revizi a odstranění všeho, co je již nefunkční, zastaralé. Jestli neuděláme reset důsledně pro všechny již překonané programy, nemůže dobře fungovat ani ten nejlepší nový program, protože ho bude doslova rušit, ba možná i likvidovat ten starý program, kterého zbytky jsou jako kapka jedu do kávy. Stačí kapka a z pochutiny se stane zabiják. Reset v tomto případě neznamená bezohlednou likvidaci všeho, co máte, je to o vnitřní inventuře člověka – jeho přesvědčení, jeho zkušeností, jeho pohledu na svět.

Ještě máte pocit, že stav nula je opravdu velké NIC? Je to jako když se vrátíme z dlouhé túry, zpocení, ušpinění a doma bychom se ihned převlékli do čistého pyžama a šli  jsi lehnout. Brrrr….nepříjemná představa, že? Ten stav „0“ je ta očistná sprcha, kdy pečlivě namydlíme každou část našeho těla, každý záhyb a pak s požitkem si vychutnáváme stékající vodu, která smyje i ten nejmenší zbytek potu a prachu. To je ten bod „0“, ta sprcha, ta očista, ten předěl mezi jednou a druhou činností, něco, co nám dodá novou kvalitu života a umocní pocit, že můžeme své tělo připravit na nové vjemy.

Jak se provádí tzv. vnitřní sprcha a co vlastně chceme tam někde hluboko v nás umýt, odstranit, očistit? A lze to vůbec? My to často i děláme, ale vůbec si to neuvědomujeme, že je to jedna z forem naší vnitřní hygieny. Znáte pojem, jdu si vyčistit hlavu? Ano, někdo se po té větě jde projít do lesa, někdo zaběhat, někdo spát…Ale toto je něco, jako když vymažete v textu větu, která tam nepatří, ale ten text zůstane. Je to něco, jako když si umyjete jeden prst na ruce ve chvíli, když jste celí od bláta. My potřebujeme uvolnit cestu mezi hlavou a srdcem, kde sídlí náš zdroj energie a vnitřní hodnoty. My potřebujeme naši hlavu „zprůchodnit“, aby mohla být trvale propojená s neomezeným zdrojem energie v našem srdci. A nyní si představte, jak velký nános je na této cestě, když jste tam nikdy nic nedělali….A ty nánosy jsou obvykle ve formě přesvědčení, domněnek, neúspěchů a zranění. Jak úlevné by bylo toto všechno zresetovat a nainstalovat tam tzv. samočistící program, který by tu cestu již navždy udržoval průchozí!!! Já mám pro Vás dobrou zprávu – ta možnost existuje a má jí každý z nás a to v kterékoliv etapě svého života!!!

Nikdy není dost brzy ani dost pozdě se pustit do práce. Nyní se nacházíme v době, kdy jsme byli malým neviditelným „virem“ brutálně zastaveni. Ale ten zbytek, tj. stav „0“ je na nás, nikdo ho za nás neudělá. Je to jako když na zimu odložíte kolo do sklepa a na jaře si na něj chcete sednout. Celé měsíce stálo někde ve vlhku a chladu. Co uděláte – rovnou si na něj sednete? Určitě mnozí automaticky si už nyní klepete na čelo a v duchu vyjmenováváte, co všechno vyčistíte, utáhnete, nafouknete, zkontrolujete…A to samé potřebujeme nyní my – lidé.  Po nedobrovolném pobytu někde v zákulisí potřebujeme nastavit stav „nula“. Každý z nás bude potřebovat jinou vnitřní údržbu, očistu podle toho, jako moc je naše propojení mozek – srdce funkční. Jedno je ale takřka jisté : Po tak náročném „hluchém“ období potřebuje každý z nás se dostat jako první krok k návratu do života do bodu „0“. 

A proto Vás chci vyzvat k zodpovězení následujících  otázek : Jaká je má hodnota? Co vím o své vnitřní síle, o svých talentech, o svém poslání? Jak moc si vážím sám sebe? Odpovědi vám napoví, kolik nánosů vám brání uvidět sebe samého jako plnohodnotnou a jedinečnou lidskou bytost. Teprve když poznáte sami sebe a doslova objevíte a ukotvíte svou hodnotu – sebehodnotu, jste připraveni na restart svého života. 

Stav „0“ vám pomůže odstranit všechny nečistoty a ukáže vám zdroj vašeho života, který vás bude doslova napájet energií, která je hnacím motorem pro vaší životní cestu. Ne, ta nebude bezproblémová, ani lehká, ale se zažehnutým motorem  a stálým přísunem paliva bude zvládnutelná. Najednou se nebudete bát nových výzev, pustíte se i do věcí, na které si dnes vůbec netroufnete. A ano, právě v této chvíli nastupuje fáze „1“, tj. fáze učení. Teprve v této fáze najdete v tom množství nabídek na internetu přesně tu, která vás osloví a vy se jí chopíte s vírou – SAMI V SEBE. A výsledek? Stanete se vítězi vlastního života a nebude vám zatěžko překonávat potíže, protože na to budete mít dostatek energie ve formě  vlastní sebehodnoty.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *