Časť štrnásta : Ako ovplyvnia náš deň naše ranné myšlienky?

Moja odpoveď znie: veľmi výrazne. Po dobe nočného odpočinku štartujeme nie iba svoje telo, ale ale aj svoju myseľ. A to, aké myšlieky nám prídu ako prvé, súvisí s tým, akým myšlienkam sme dali priestor večer vo chvíli, keď sme sa ukladali k spánku. Či sme si v mysli premietali všetko to, čo sme za ten deň nestihli, čo sa nám nepodarilo, alebo sme si povedali to, čo sme zvládli, kam sme pokročili a čo nového sme sa naučili.

Ja viem, ak ste mali  náročný deň, môžete namietnúť, že na to, aby ste  sa sústredili na svoje myšlienky ešte aj pred spaním, nemáte ani silu, ani čas. Verím však, že aj napriek všetkému si dáte niečo na večeru, že si umyjete zuby a prezlečiete do nočného úboru. Určite máte tzv. zautomatizované návyky, ktoré robíte už bez rozmýšľania. Obvykle si ich nesieme už z detstva, kedy nás to učili naši rodičia a my sme sa stali účastníkmi úplne prirodzene. Ako deti sme možno v postieľke počúvali rozprávku, ktorá končievala pozitívne, kedy zvíťazilo dobro nad zlom.

Čím sme nahradili tento rituál v dospelosti? Veriaci zaspávajú s modlitbou na perách, ale ruku na srdce, niekedy sa to stane už iba takou náhradou pozdravu „dobrú noc“. Spomeňte si na to, aké to bolo zaspávať s pocitom, že svet je v poriadku, že chrabrý princ premohol zlého draka, oženil sa s princeznou a vládli spravodlivo a žili šťastne až kým neumreli. A možno si spomeniete aj na modlitbu k anjelíčkovi strážnemu a potom na prosby, aby Pán Boh udržal v zdraví Vašich najbližších a v prípade potreby, nech ich uzdraví a pomôže v nejakej ťažkej životnej situácii. A v niektorých rodinách tam bol ešte jeden dôležitý krok: poďakovanie za všetko, čo dobrého sa nám stalo, a aj za to, čo náročného sme zvládli. Ale aj poďakovanie za rodičov, za kamarátov, za darčeky, a možno iba jednoducho – za pekný deň.

Aké by to bolo obnoviť tento „duchovný rituál“ a začleniť si ho do života, aby sa stal prirodzeným záverom nášho dňa? Ide o návyk, takže k tomu, aby sa z neho stalo niečo, čo nám bude prirodzené, potrebujeme to dostať „pod kožu“, tj. vedome na to myslieť a robiť to každý večer min. 3 mesiace. Ako by to mohlo vyzerať pre nás, dospelých?

  • Prejdite si celý deň a nájdite min. 3 veci, ktoré sa Vám podarili. Nemusí to byť nič veľkého, ani prevratného, stačí si napr. uvedomiť, že ste dorazili do práce včas, že ste si spomenuli na narodeniny svojej kolegyne,…
  • Uvedomte si, čo ste zvládli i keď to bolo náročné, napr. zvládli ste nečakanú úlohu v práci, zvládli ste telefonát s učiteľkou syna ohľadne jeho problémov v škole…
  • Pochváľte sa z všetko pozitívne v rámci predchodzích  dvoch krokov
  • Nájdite 3 veci vo svojom živote, za čo ste vďační. Ani tu nemusíte hľadať veľké veci, stačí si uvedomiť, aké je to úžasné, kde žijete, že vám v kvetináči rozkvetol kvet…
  • Všetko to, čo ste nestihli, alebo potrebujete urobiť zajtra alebo v blízkej budúcnosti, si niekam zapíšte, je jedno, či použijete aplikáciu v mobile, počítači, alebo do diára, zápisníka. Tým veľmi odľahčíte svojmu mozgu, ktorý tým pádom nemusí toto všetko držať „ vo svojej“ pamäti

Ak ešte stále Vám v hlave krúžia nejaké znepokojujúce myšlienky, „vypráznite“ svoju hlavu. Je niekoľko možností, ako sa to dá urobiť, ja tu uvediem 3 jednoduché postupy:

A/Zoberte si papier a pero a vypíšte sa zo všetkého, čo Vás trápi, čo Vás ten deň rozčúlilo, kto Vás „nahneval“…Nemusíte si brať žiadne servítky, vypíšte to tak, ako Vám to príde na jazyk a pokračujte až do doby, kým Vám prichádzajú nové a nové vety. Nečítajte to po sebe, ale pokrčte papier, roztrhajte na malé kúsky a vyhoďte do koša.

B/Urobte si predstavu, pri ktorej Vám nejaké „médium“ vyčistí hlavu – môže to byť napr. prúdiaci vzduch, voda, energia a nechajte to vstúpiť do Vašej hlavy napr. cez pravé ucho a vystúpiť cez ľavé ucho. Môžete zavrieť oči a doslova si to vizualizovať.

C/Sústreďte sa na svoje dýchanie a uvedomte si, že každý nádych prináša pozitívnu energiu a každý výdych odnáša napätie, stres a negatívne myšlienky. Dýchajte hlboko a pomaly. Niekedy bude stačiť to urobiť iba párkrát, inokedy budete potrebovať 2 – 5 minút. Vydržte, stojí to za to.

Je možné, že si vytvoríte rituál „mentálnej očisty v priebehu Vášho sprchovania, tj. zbavenia sa tých hmotných nečistôt v rámci tekúcej vody, fantázii sa medze nekladú.

  • Povedze si tesne pred spaním 3 podporujúce vety, napr. „Zajtra bude skvelý deň. Ja na to mám, ja to dám. Verím si.“
  • Už v posteli, so zatvorenými očami sa sústreďte na kľudné a pomalé dýchanie, predstavujte si ako Vám do pľúc vstupuje vzduch plný pokoja a kľudu a pri výdychu prúdi do každej bunky Vášho tela.

Ak to nebude fungovať hneď, nevzdávajte to, sľúbte si, že vydržíte jeden celý mesiac a až potom sa rozhodnente, či chcete pokračovať ďalej . Nazabúdajte, že prekonávate veľmi dlhý zlozvyk a učíte Vašu myseľ novému návyku a to ako všetko ostatné nové v našom živote – trvá. Spomeňte si na to, ako dlho Vám trvalo, než ste si zvykli napr. na nosenie okuliarov, alebo na jazdy autom… Ale dnes už to zvládate veľmi dobre.

A potom ráno príde to najdôležitejšie: Po prebudení si zopakujte tie 3 podporujúce vety z večera. Ak by Vám Vaša myseľ stihla vytvoriť myšlienku inú, ihneď ju stopnite a dajte jej príkaz: Vymaž, vymaž, vymaž a v zápätí vyslovte tie podporujúce vety. Ak by ste to povedali nahlas, malo by to ešte väčší pozitívny náboj, ale ak to nejde, povedze si to v duchu, a kľudne to aj viackrát zopakujte.

Vydržte to min. 30 dní a sledujte svoje pocity. Som o tom hlboko presvedčená, že u každého z Vás dôjde k pozitívnej zmene. Zistíte to ale až vtedy, ak sa do toho pustíte.

Ja ešte k tomu večernému rituálu pridávam ráno tzv. Rannú nakopávačku, kedy sa zapájam do živého vysielania na portále osobnostného rozvoja metagram.sk. Aj Vy sa môžete do toho zapojiť, stačí sa prihlásiť a vyskúšať si to 7 dní bezplatne, a potom stať sa členom.

Aké by to bolo mať ráno oveľa lepšiu náladu a viac energie na všetko, čo Vás čaká?

Máme to všetci vo svojich rukách, stačí vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

súhlasím so spracovaním osobných údajov súhlasím so spracovaním osobných údajov