Časť siedma: Existuje tzv. Emočný Time Management?

Že existuje možnosť zmeniť svoju osobnú históriu na dennej báze, to už vieme. Mohlo by existovať i niečo také, že dopredu naplánujem, v akom emočnom stave sa budem v jednotlivých častiach dňa nachádzať? Vy už viete, že moje otázky obvykle prinášajú odpoveď: „Áno“ a tak je to aj v tomto prípade. A môžem vás ubezpečiť o tom, že som tomu zo začiatku sama neverila.

Dnes už si tento proces robím pravidelne každé ráno v rámci tzv. rannej nakopávačky. Naučil ma to Andy Winson, ktorý už min. jeden a pol roka neúnavne vysiela  od 6:30 online „ladenie“ celej našej bytosti, tj. tela i ducha na nový deň práve pod názvom Ranná nakopávačka. Je to súbor cvičení, dýchania a mentálnej prípravy na celý deň. Ba dokonca je tam zaradený aj 30 sekundový smiech tzv. z plných pľúc. Keď som to robila prvý krát v kuchyni pri príprave raňajok, môj manžel sa na mňa nechápavo pozeral a pre istotu mal v ruke mobil – pre prípad, že by musel volať záchranku…Po pár dňoch, kedy každé ráno iba nechápavo krútil hlavou, sa zrazu začal usmievať a napokon sa rozosmial aj on sám.

Ale poďme sa vrátiť k tomu, ako si naplánovať pozitívne emócie na celý deň. Začína to už prvou myšlienkou, ktorú zachytíme pri svojom prebudení. Ak začína tým, že:  „To bude zase deň – hnusná práca, ťažké jednanie, nepríjemný rozhovor so svokrou…“, náš mozog si ku každej tejto myšlienke „pripne“ emóciu. Je to ako keď si ráno nalačno dáte velkého panáka absintu ( min. 70% ného!). Čo sa stane? Do Vášho tela vpravíte doslova „jed“, ktorý začne ihned pôsobiť: urobí sa vám zle od žalúdku, začne bolieť hlava, ste unavení a nesústredení. Samozrejme, to všetko v prípade, že nie ste práve na rannej dávke závislí alkoholici. Čo urobíte potom? Snažíte sa „vytĺcť“ klin klinom ako sa hovorí a dáte si napr. Redbull, liek proti bolesti, zajete to ešte nejakou sladkosťou a tým stále svojmu telu nakladáte a nakladáte viac a viac. A aj keby ste sa snažili to naopak, napraviť a dali si ihned po absinte vodu, ten alkohol už je vo vašom krvnom obehu a potrvá hodiny, kým jeho účinky zmiznú. Ale ak si dáte ráno napr. poriadny pohár vlažnej vody, pekne sa rozdýchate a trochu si zaskáčete, tak sa cítite určite oveľa lepšie. A pokiaľ by ste si dali napr. na obed s niekým nejaký naplánovaný aperitív, zdaleka by vám toľko neublížil.

A tak to je aj s našou mysľou. Je zaujímavé, že oveľa častejšie sa na internete dočítam o pravidelnom fyzickom cvičení, než o mentálnom tréningu. A pritom je minimálne tak dôležitý ako ten fyzický. Už asi tušíte, kam mierim – ráno je treba pripraviť našu myseľ tak, aby mala naštartované pozitívne emócie. A ten mentálny tréning má niekoľko dôležitých krokov:

1.Vedome si povedať prvú myšlienku po prebudení: „Dnes budem mať úspešný deň.“ Ak vám mozog „stihol“ už predtým vygenerovať niečo silne negatívneho, zastavte ho a povedzte mu: „Tvoj návrh, mozog som v tejto chvíli vymazal a nahradzujem ho svojou predstavou dňa“.

2.Urobte niekoľko hlbokých nádychov a výdychov – min. 5x po sebe.

3.Urobte 2-3 jednoduché cviky ( drepy, poskoky, tanečné pohyby ) – po dobu cca 1 min.

4.Uvedomte si 3 pozitívne veci vo vašom živote, za ktoré ste vďační – počíta sa všetko, napr. aj to, že svieti slnko, že ste mali včera dobrý obed, že sa tešíte na svoju rannú voňavú kávu,…Nehľadajte nič velkého, stačí úplné „maličkosti“, o ktorých si často ani neuvedomujete, že vám robia dobrú náladu a že sú pre vás pozitívnymi stimulmi.

5.Napite sa po dúškoch min. 3 – 5 dl čistej vlažnej vody.

6.Uvedomte si, aký máte program na daný deň – stačí, ak si postupne v duchu poviete jednotlivé udalosti, stretnutia a úlohy za sebou bez presného časového vymedzenia. A potom si zatvorte oči a začnite od začiatku, ale pritom si odpovedzte na otázku: „Ako sa chcem cítiť v danej situácii? V akom emočnom stave sa chcem pustiť do danej úlohy?“ A prejdite si tú konkrétnu udalosť z hľadiska toho, čo tam chcete mať. Napr. ráno po príchode do práce chcem byť kľudný a plný energie, v rámci hodinovej prípravy na jednanie chcem byť sústredený, na porade chcem byť konštruktívny, sebavedomý a odvážny vo svojich reakciách…A takto si prejdite celý svoj deň až do okamihu, kedy si budete ľahať do postele. A v tej chvíli sa pozrite na hodinky, aby ste si tzv. naplánovali čas, kedy už pôjdete spať. Vždy si prejdite tú udalosť tak, aby ste si predstavili v duchu, ako sa budete cítiť behom tej udalosti, ale aj po nej. Tu je ešte možné pridať dve veci : Povedať si, čo je vaša priorita dňa a ktoré 2 veci chcete, aby ste za každých okolností stihli.

Vyzerá to jednoducho, a možno práve preto sa tomu zdráhate uveriť, že by to mohlo fungovať. Ale je to ako s tým, keď nechcete ochutnať nové jedlo a tvrdíte, že určite nie je dobré. Najpr to vyskúšajte, nemusíte tomu zo začiatku ani veriť, len choďte do toho. A urobte to ako s tým jedlom, nestačí sa naň iba pozerať, úsudok si urobíte iba vtedy, ak si to dáte do úst a necháte pracovať svoje chuťové poháriky. Emočný Time Management totiž nie je o tom, ako dané veci priamo dopadnú, ale o tom, ako sa k nim postavíte vy, tj. už dopredu priradíte danej udalosti emóciu vy a tým dáte jasné pokyny mozgu. Nebudem vám tvrdiť, že to zafunguje hneď prvý deň. Jedná sa totiž o nový návyk a ten je treba mozgu predkladať tak dlho, až vám prestane oponovať. A verte mi, po prvých úspechoch vám už bude doslova pomáhať, pretože ste mu vlastne ušetrili “námahu“ tým, že ste mu „našepkali“ také emócie, vďaka ktorým bude potrebovať menej energie pre svoje fungovanie. A to je jedna zo základných funkcií mozgu, na ktorú bude určite reagovať. A čaro NLP je práve v tom, že nehľadá zložitosti, ale dáva jednoduché návody na to, ako postupnými malými krokmi sa môžeme dopracovať k veľmi pozitívnym zmenám v našom živote. Tak čo, idete do toho?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.