Časť sedemnásta : Má zmysel mať v tejto zložitej dobe životné ciele?

Každý z nás vníma zložitosť a doslova nevyspytateľnost súčasnej doby. Ešte sme sa ani nespamätali z následkov pandémie Covid-19 a prišlo ešte niečo horšie. Kým pandémia bola určitou formou nebezpečia predovšetkým ochorenia a výnimočne aj smrti, už viac ako pol roka sme svedkami vojny, kde ľudia umierajú doslova v priamom prenose. Boli prekročené všetky hranice nejakých pravidel, písaných i nepísaných zákonov a morálnych zásad a človek netuší, kam to až môže zájsť.

Je toto všetko dôvodom k tomu, aby sme iba „prežívali“ každý deň a rezignovali na svoje plány, na určitú životnú perspektívu? Moja odpodveď znie: V ŽIADNOM PRÍPADE!!! My potrebujeme mať zmysel toho, aby sme mali chuť ráno otvoriť oči a smerovali svoju myseľ tam, kde sa bude niečo tvoriť, kde bude niečo pozitívneho vznikať. Včera som čítala na FB jeden úžasný citát od Mahatma Gándhí: ,,Tvoje myšlienky sa stávajú tvojimi slovami, tvoje slová sa stávajú tvojimi činmi, tvoje činy sa stávajú tvojimi zvykmi, tvoje zvyky sa stávajú tvojimi hodnotami, tvoje hodnoty sa stávajú tvojím osudom. “ A ja by som dodala: Ak máš v živote svoje ciele, sny, plány a vízie, tak Tvojím osudom bude naplnenie Tvojho životného poslania. Nie nejakej „temnej“ veštby, ale toho úžasného Božieho plánu, s ktorým si prišiel na svet.

Ako to poznáme, čo je našim poslaním, kedy a za akých okolností zažijeme ten úžasný pocit, že náš život má zmysel?  Vtedy, ak načúvame sami sebe, ak sa budeme sami seba pýtať, kam nás to „tiahne“, čo nás teší a baví, u akej činnosti, v akej situácii sa cítime ako ryby vo vode, sme plní energie, radosti a kreativity. Každý z nás má v sebe tento „kompas“, alebo podľa dnešného názvoslovia skôr „ navigáciu“, ktorá sa nám prihovára. My ale často ju nepočúvame, necháme jej hlas zaniknúť v životnom „mumraji“ a prehlušiť doporučeniami cudzích ľudí. Často sa potom ocitneme tam, kam sme sa nikdy nechceli dostať, a koľkokrát ani sami nevieme, čo nás tam zaviedlo.

Zastavte sa a pozrite sa na svoj život. Klaďte si otázky takto: „AKO SA CÍTIM“ v danej práci, s daným partnerom, na danom mieste…? Čo mi dáva môj súčasný život? Koľko mám energie a radosti na dennej báze? Vidím zmysel toho, čo robím, s kým som, ako žijem? Ktoré činnosti robím akoby z pocitu „donútenia“ vonkajšími okolnosťami? Najlepšie je si to všetko napísať na papier, kde budete mať pre všetky oblasti života  ( vzťahy, zdravie, práca, financie ) nasledujúce kolónky: Čo mi to dáva? Čo mi to berie? Aký životný pocit mi to prináša? Čomu verím, čo si myslím o tom, čo robím, kde som? Som tam ako kto alebo ako čo? Možno Vám zaberie vyplnenie tejto tabuľky viacej času a budete ju vypracovávať na niekoľkokrát. Ak sa ale do toho pustíte a naozaj ju aj dokončíte, budete mať ten najúžasnejší základ preto, aby ste videli, kde sa teraz nachádzate, bude to Váš východzí bod pre uvedomenie si, v ktorej oblasti kam chcete smerovať.

Cieľom nemusí byť iba konkrétny merateľný a na prvý pohľad viditeľný výsledok, ale aj napr. to, že si chcete dať do „poriadku“ zdravie, že chcete tráviť viac času so svojou rodinou, že túžite nájsť nových priateľov, nové koníčky…Naše životné ciele majú skutočný zmysel vtedy, ak ich máme „podložené“ niečím, čo nás bude tzv. „hriať u srdca“, čo budeme mať prepojené s vnútornou radosťou, a tým, že naplní nás, spôsobí pozitívnu zmenu aj v našom okolí. Hovorí sa, že človek, ktorý je v harmónii sám so sebou a dokáže naplňovať svoje hodnoty je tým, ktorý je pre svoje okolie tou skutočnou inšpiráciou, ba doslova požehnaním. Človek, ktorý vníma sám seba ako plnohodnotnú a jedinečnú bytosť dokáže byť aj naozajstným prínosom pre svojich najbližších a celú spoločnosť. A preto je dôležité sa pýtať sám seba: Čo je to, čo ma naplňuje, čo robím úplne s inými pocitmi a iným nasadením ako ostatné veci? Akou cestou sa dostanem k tomu, aby som mohol žiť život, ktorý budem mať pre mňa zmysel?

Samozrejme, tá cesta nikdy nie je priamočiara, bez prekážok a výziev. Aj v rozprávkach potrebujú hlavní hrdinovia vždy prejsť náročnými skúškami. Čím je ich cieľ jasnejší, tým idú do výziev s väčšou motiváciou, ale láska k princovi/princezne je vždy tak silná, že nakoniec ich dovedie do cieľa. Naše ciele potrebujeme pomenovať, vyšpecifikovať a to pre každú oblasť nášho života. Preto je dobré sa zamyslieť nad tým, kde chceme byť, ako sa chceme cítiť v našom života za x rokov. Za to „x“ si môžete dosadiť číslo, ktoré je pre Vás prijateľné z hľadiska toho, v akom životnom období sa nachádzate, aké veľké zmeny chcete vo svojom živote urobiť. Niekto si takto dokáže vytvoriť svoje ciele i na 10, 20 rokov, iný na 5, 2 alebo 1 rok. Je dobré si dať najprv dlhodobé ciele, tj. na čo najdlhšie obdobie dopredu. Presuňte sa v čase priamo do predstavy, že už to všetko máte a uvedomte si svoje pocity, zažite tie emócie. Ak tam nebudete mať žiadny pozitívny pocit, zamyslite sa nad tým, či to bol skutočne Váš cieľ, Vaša vízia, alebo ste si ju dali do hlavy pod vplyvom niekoho, niečoho. Ak máte ten dlhodobý cieľ, napr. čo chcete robiť za 5 rokov, aké chcete mať vzťahy, finančné zázemie, koníčky, bývanie, …tak si dajte otázku: V rámci týchto cieľov, čo by som chcela dosiahnúť za rok, za dva…? To je presne tá „myšlienková mapa“, ktorú si tým aktivujete vo svojej mysli.

Ak budete vedieť kam sa chcete dostať za 5 rokov, budete môcť si tú cestu „vložiť“ do svojej „navigácie“ a pripomínať a zvedomovať si to každý deň, každé ráno. Pri každej novej príležitosti si budete môcť dať otázku: Ak sa pustím do tejto výzvy, ak prekonám tento problém, ak prijmem túto ponuku, posunie ma to k môjmu cieľu, alebo ma to od môjho cieľa odvedie úplne inam? Aj v navigácii Vám aplikácia ponúkne viac trás k Vami zvolenému cieľu a je na Vás, ktorú si vyberiete. Ba dokonca ju môžete meniť podľa aktuálnej situácie na cestách. Ak ale chcete doraziť do svojho cieľa, MENÍTE TRASU, ALE NIE CIEĽ. A toto platí aj v živote. Ak Vám príde cesta príliš ťažká, alebo vidíte pred sebou veľkú prekážku, nie je treba sa vzdávať cieľa, ale je treba sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, akým iným spôsobom sa môžete dostať bližšie k tomu co chcete. Možno budete potrebovat získať nové informácie, naučiť sa novým stratégiám…Ale ak vidíte jasne, prečo sa do toho máte pustiť, máte svoje PREČO, a to je tým najväčším palivom pre Váš životný motor.

A toto platí práve aj pre dnešnú dobu: možno budete potrebovať sa znovu zamyslieť nad tým, ako môžete pokračovať vo svojich plánoch, akú cestu zvoliť, aby ste došli do cieľa. Dôležité je, že dovolíte sami sebe stále, za každých okolností mať pred sebou svoje ciele a nestratiť ich z obzoru. Verte, že sa budete môcť pozrieť na udalosti v reálnom svete úplne inak, pretože Vás Vaše ciele budú posilňovať, stabilizovať a udržovať na nohách i vo chvíľach, kedy prídu možno aj náročnejšie výzvy…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *