Časť pätnásta: Prečo je tak dôležitá mentálna hygiena?

Poznáte ten výraz z reklamy, že : Vaša kúpeľňa bude po použití prípravku…..HYGIENICKY ČISTÁ? Ihneď ma napadá, aká iná čistota by mohla v kúpeľni byť…ale chcem tým zdôrazniť, že slovo ČISTOTA má v našej kultúre veľký význam. A platí to ako pre prostredie, v ktorom žijeme, tak aj pre naše telo. Ba dokonca sme ochotní pristúpiť aj na to, že by sme mali „čistiť“ tj. detoxikovať naše telo aj zvnútra. Máme postupy na zbavenie sa parazitov v našom tele, na „odkyselenie“ organizmu, na čistenie a regeneráciu obličiek, pečene…

Ako je to možné, že zabúdame na našu „hlavu“? Už sme si popísali, aké je dôležité si vyčistiť svoju myseľ aspoň večer a ráno ju zase „naplniť“ pozitívnymi myšlienkami, ale je nám všetkým naozaj jasné, že sa nejedná o žiadny módny výstrelok, ktorý si iba niekto vymyslel? Predstavte si, že by ste umývali hrnček od kávy iba zvonku…a z Vášho kávovaru by ste neodstraňovali už použitú kávu…Ako by Vám chutila káva z hnčeka po napr. 10tich použitiach bez umytia? A ako dlho by fungoval kávovar, ak by ste nechali plnú nádržku kávy, a nikdy nečistili filtre, alebo nespustili program na ich čistenie? Že Vám to príde „logické“, že sa to jednoducho musí robiť? Tak prečo Vám príde často zbytočné tak isto priebežne „čistiť“ Vaše mozgové závity, aby boli zbavené všetkého toho informačného a emočného „smogu“, ktorým sa denno-denne zanáša?

Ešte nikdy v dejinách ľudstva nebol človek vystavený takému obrovskému množstvu informácií, ako dnes. Lepšie povedané takému množstvu osobných názorov vrátane emočných „výlevov“ jednotlivcov. Dnes môže byť každý z nás „novinárom“, môžeme prezentovať naše názory na čokoľvek, zapojiť sa do diskusie k akejkoľvek udalosti…Ako to najčastejšie vyzerá? My vyjadríme „náš názor“ predovšetkým vo forme emócie – našej „emócie“. Vlastne som si uvedomila, že „povedať názor“ sa stalo synonymom pre „zanadávať si, posťažovať si, odventilovať svoje vnútorné napätie“. Čo to vlastne je? My používame často sociálne siete ako „mentálnu kúpeľňu“. A to množstvo „vyjadrení“ a názorov je práve dôkazom toho, ako veľmi tú mentálnu očistu potrebujeme. A ruku na srdce, my si „vylievame“ zlosť aj slovne na svojich najbližších v rodine aj doma…

Kedy to robíme? Keď cítíme „pretlak“, keď to z nás musí von…presne tak, ako keď „vybuchne kávovar“, a káva potečie úplne mimo svoje trubky, ktoré sú upchaté. Prečo necháme, aby sa naša myseľ doslova natlakovala emocionálnym odpadom ostatných a potom dopustíme aj často nekotrolovateľný „výbuch“ emócií? A vôbec, čích emócií? Bohužiaľ, aj masmédiá sa stali „veľkovýrobcami“ emócií namiesto správ – nech sa jedná o noviny, večerné správy, diskusné relácie…Namiesto hľadania riešenia, alebo kladení správnych otázok, ktoré by divákov a odborníkov smerovali k sústredeniu sa na príslušný konkrétny problém, sa všetko ešte viac zveličuje, zovšeobecňuje a vytvárajú sa tzv. „katastrofické scénáre“. Ak napr. na Morave spadú krúpy na 3 miestach, kde sú marhuľové sady, tak redaktor sa ponáhľa dodať, že v dôsledku tejto kalamity NEBUDÚ NIKDE v Čechách tento rok marhule, na každodennej báze počujeme, ako „určite“ narastú ceny VŠETKÝCH potravín, až nakoniec bude VŠETKO a VŠADE iba zlé, neriešiteľné, nebezpečné…To sú práve tie najväčšie exhaláty, ba priamo toxíny, ktoré púšťame do našej mysle a tie sa potom tam usadzujú tak dlho, až sa nám „pokazí“ nie iba hlava, ale buchne často celé telo presne tak ako ten kávovar. Čím dlhšie nechávame v sebe všetky tie emócie od ostatných, tým môže ten nevyhnutný výbuch spôsobiť väčšie škody a to nie iba nám, ale aj našim blízkym. Ako sa to môže prejaviť? Mnohými spôsobmi, uvediem aspoň niekoľko príkladov : emočné prejedanie sa, nespavosť, podráždenosť, neschopnosť sa sústrediť, kardiovlaskulárne choroby, rakovina, depresia…

Ako môžeme kontinuálne očisťovať svoju myseľ, aby bola pripravená na hľadanie riešení a neutápala sa v nekonečnom kolobehu záporných emócií? Okrem tých ranných a večerných návykov je dôležité ju „čistiť“ a „ochladzovať“ aj behom dňa. Ako? Stačí si položiť niekoľko otázok, ktoré nám pomôžu zistiť, čo z danej správy, vyjadrenia, je pre ná dôležité a čo je jednoducho cudzí balast a odpad. Poďme sa pozrieť na jeden príklad :

Včera v rádiu som počula správu o tom, že za pár dní bude stáť maslo VŠADE min. 80 Kč a viac. Potom bol „rozbor“ tej správy, kde som sa dozvedela, čo všetko sa v dôsledku toho zdraží, koľko ľudí to zasiahne, koľko firiem kvôli tomu skrachuje…Ja som si to vypočula a ešte, než sa mi začali moje myšlienky tvoriť pod vplyvom všetkých tých „zaručených“ varovaní, tak som si položila tieto otázky:

Čo z tejto správy sa týka mňa?

Čo môžem urobiť preto teraz ja, aby sa to nesplnilo?

Čomu pomôže, ak sa začnem teraz zamýšľať nad tým, či sa tá „správa spolu s predikovanými následkami“ naplní?

Čo môžem urobiť teraz preto, aby som sa ja nejako ochránila alebo pripravila na to, čo som počula?

Koľko z tej „správy“ je skutočná informácia, a koľko iba domnienky, predpoklady, a hlavne emócie súvisiace s myšlienkovými pochodmi toho druhého človeka ( redaktora, odborníka… )?

Čo môžem v tejto chvíli urobiť preto, aby som pomohol sebe, mojej rodine, blízkym, kamarátom?

A viete, čo mi z toho vyšlo? Pozrela som sa do chladničky, aké mám zásoby masla. Keď som zistila, že som načala posledné, napísala som si ho na zoznam nákupu na dnes. V duchu som si povedala, že budem sledovať ceny masla. A všetko ostatné som nechala „vonku“, mimo svoju hlavu.

Nám sa ale môže stať, že behom dňa doslova „nasajeme“ veľa negatívnych vecí do svojej hlavy bez toho, že by sme si to priamo uvedomovali. Večer sa cítime unavení, rozladení, naštvaní. V tomto prípade mám pre Vás 2 postupy na večer:

Postup č. 1 : Ak toho máte v hlave veľa, zoberte si prázdny papier a ceruzku. Sadnite si, urobte nádych a výdych. Začnite si písať všetko, čo Vás ten deň naštvalo, kto Vás podrazil, kritizoval… – jedným slovom, dajte to všetko na papier ( môžete používať aj „nespisovné slová“, symboly, opakovať jednu vetu až kým sa Vám žiada…). Je veľmi dôležité, aby ste nič po sebe nečítali a ak budete mať pocit, že už nemáte čo písať, ihneď papier pokrčte a roztrhajte na malé kúsky. V okamihu, keď to budete hádzať do koša, si v duchu povedzte: „Zbavujem sa toho všetkého“. Tento postup je veľmi účinný, ale podmienkou je, aby ste vydržali min. 30 dní za sebou. Nemusíte si to nechávať až na večer, urobte to vždy, ked cítite, že už máte „plnú hlavu“.

Postup č. 2 : Druhý postup je spojený s Vami vytvorenou predstavou na téma: Ako by som mohol v duchu“ vysypať odpad“ z mojej hlavy. Tu sa nekladú žiadne medze Vašej predstavivosti: Môžete si urobiť krátky film, ako idete do kontejneru pred Vaším bytom/domom, „otvárate“ svoju hlavu a sypete odpad z hlavy k tomu odpadu z domácnosti. Možno bude pre Vás lepšie, ak si predstavíte, že behom sprchovania sa Vám voda dostane i medzi mozgové závity a vyplaví všetko, čo tam nepatrí…

Dôležité je, aby ste sa naozaj  o svoju myseľ pravidelne starali, aby Vám slúžila a nebola „upchatá“. Dnešná doba prináša mnoho zmien, na ktoré potrebujeme reagovať s chladnou hlavou tak, aby sme hľadali riešenie a nie padali do emócií. A chladná hlava = čisté trubky, tj. aby sme dali priestor našemu mozgu pre hľadanie riešení, ako ďalej. Samotná mentálna hygiena nevyrieši naše problémy, ale pomôže v tom, aby sme sústredili svoju energiu na to, aby sme mohli vo svojom živote kráčať ďalej a uvideli tie možnosti, ktoré nám ukážu, akým smerom sa máme uberať.

Milí priatelia, aké by to bolo, mať do Vianoc nový návyk, ktorý by Vám „automaticky“ čistil hlavu a to vďaka tomu, že sa do toho pustíte už dnes?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

súhlasím so spracovaním osobných údajov súhlasím so spracovaním osobných údajov