Časť desiata: Povedz mi, za koho sa považuješ a ja Ti poviem, kam dôjdeš.

„Čo si vlastne o sebe myslíš, že si „majster sveta“? Ona si namýšľa, že z nej bude modelka… Len si o sebe veľa  nemysli, veď vieš, že samochvála smrdí …“ Takéto a  podobné vety sme mnohí z nás určite vo svojom živote počuli. Aký to bol pocit, keď niekto Vás „odhalil“ pred ostatnými? Naozaj ste uverili, že sa „nepatrí“ vidieť sami seba ako majstrov sveta, modelky,…. jednoducho niekoho, kým síce momentálne nie ste, ale viete si predstaviť, že by ste MOHLI BYŤ?

Ak ste si „trvali“ na svojom a nepoľavili vo svojich predstavách, tak ste dnes určite úspešní podnikatelia, športovci – jednoducho ľudia, ktorí išli za svojím snom. Naopak, ak ste bezmocne sklonili hlavu a ešte sa v duchu „zahanbili“, že ste si trúfli si o sebe myslieť niečo viac, je možné, že máte dnes prácu, ktorá Vás nebaví a iba bezmocne sa pozeráte na tých, komu sa podarilo „prekročiť svoj tieň“.

A zase sme u toho, akú silu má v našom živote myšlienka. Platí totiž to, že ak si o sebe myslíte, že sa môžete stať napr. úspešným hercom, spevákom, vedcom…máte pravdu. Ak si budete myslieť, že ste veľkým smoliarom, ktorý to nikdy nikam nedotiahne – tak isto máte pravdu. To, čo si o sebe myslíme, zásadným spôsobom určuje to, čo sa nám v živote podarí dosiahnuť. A začína to už v našom detstve práve vetami, ktoré nás môžu podporovať v tom, aby sme si verili, alebo naopak, neustále zhadzovať alebo kritizovať. Je veľký rozdiel, či sme vyrastali v prostredí, kde sme boli chválení a povzbudzovaní, alebo nám boli predovšetkým vytýkané veci, ktoré sme tzv. urobili zle, alebo bagatelizované to, čo sme zvládli.

Ako o sebe zmýšľate v súčasnej dobe? Čo si hovoríte pred tým, ako sa púšťate do nejakej činnosti? Dám príklad: Predstavte si, že chcete získať pracovné miesto, chcete sa dobre prezentovať na pracovnom pohovore. Stojíte pred dverami a čakáte, až Vás zavolajú. Čo si v duchu hovoríte? Že „to dáte, že na to máte, že si veríte“, alebo že ste vôbec nemali prísť, že tí ostatní vedia oveľa viac? Kto ste v tej chvíli, za koho sa považujete?

O tom, či budete prijatí na miesto, o ktoré sa uchádzate, totiž z 55% rozhoduje to, čo si o sebe myslíte v okamihu, kedy predstúpite pred prijímaciu komisiu. Takže Vaše vedomosti, Váš upravený zovňajšok, referencie z predchádzajúcich zamestnaní, skúsenosti, jazykové schopnosti – ich súčet dá v procese rozhodovania iba 45% celkovo. V živote vyhráva ten, kto si verí, kto si vie sám seba predstaviť dopredu ako toho, kto dosiahol svoj cieľ. Takže ak sa idete pustiť do niečoho, po čom túžite, opýtajte sa sami seba: Kým som, za koho/za čo sa považujem v tejto chvíli? Ako KTO/ČO sa púšťam na cestu ku svojmu cieľu? Odpoveďou je prvá myšlienka, ktorá Vám príde. A možno tu bude pocit, možno to bude nejaký symbol, buďte veľmi pozorní, aby ste tú odpoveď zachytili.

Uveďme si príklad: Chcem mať úspešný e-shop na predaj  biokozmetiky. Mám skvelé produkty a chcem ich dobre propagovať a tým získavať zákazníkov. Ale v duchu si hovorím: „Som na trhu iba ako zrnko piesku, nikto ma v tom mori ponúk neuvidí“. Je identita “zrnko piesku“ tá, ktorá ma dovedie do cieľa? Kto uvidí na sociálnych sieťach môj e-shop, keď ja sama sa vidím iba ako „zrnko piesku“?  Tu je dôležité si položiť túto otázku: „Kým sa potrebujem stať, aby ma moji zákazníci uvideli?“ Odpoveďou možno bude napr.: „Potrebujem byť viditeľná ako veľký bilboard pred Kauflandom“. Je táto nová identita podporujúca pre to, čo chcem dosiahnuť? Určite. Tak si predstavím ten veľký bilboard so zavretými očami a súčasne si položím otázku: „Čo môžem urobiť preto, aby som bola viditeľná ako  ten bilboard?“ A beriem do ruky ceruzku a papier a zapisujem všetko, čo sa mi mihne v mysli, aj keby mi to  hneď nedávalo zmysel. Pretože viem, že môj mozog bude vyhľadávať vo svojich „štruktúrach“ všetko, čo by mi mohlo pomôcť. A viete prečo? Pretože mozog má veľmi konkrétnu „predlohu“ k tomu, aby ma zviditeľnil. On vo svojich uložených spomienkach má jasnú „predstavu“ toho, ako taký bilboard vyzerá a dá mi nové nápady, ako by to išlo urobiť práve v tom „duchu“. Samozrejme, do akcie už musím ísť ja, ale ten nápad, ten som získala tým, že som do spustenia e-shopu  išla s novou identitou.

A to isté platí aj  v ostatných oblastiach života – vo vzťahoch, v oblasti zdravia, v oblasti financií. Pretože určite  sa skôr zoznámime s partnerom, ak  pôjdeme na schôdzku ako „sebavedomá a jedinečná žena“, než ako „večná smoliarka“, rýchlejšie sa naučíme skôr vstávať ráno ako „ranné vtáča“ než ako „spachtoš“ a určite skôr nájdeme zdroj lepšieho príjmu ako „magnet na peniaze“ než ako „prázdna peňaženka“. Ja viem, poviete si, sú to iba slová…ale za tými slovami je energia a sústredenie sa na to, čo chcete. Sú ako laserové lúče, ktoré Vám posvietia na cestu a ukážu presne tie možnosti, ktoré by ste inak vôbec nevideli. A ak Vás nič nenapadne, KÝM alebo ČÍM by ste sa mali stať, dajte si tam „zaručene“ podporujúcu identitu pre všetky možné ciele: Som víťaz, ja na to mám, ja to dám a neprestanem, kým to nedosiahnem!!!  A čo na to náš mozog? Bude musieť „makať“ na našom úspechu s nami, pretože sme mu dali viditeľný cieľ a ten on predsa splniť musí, je to jedna z jeho základných funkcií!!!

PS: Ja som „išla“ do písania tohto článku s identitou „svietiaci maják“. Podarilo sa mi Vám ukázať cestu, kadiaľ sa môžete uberať? Verím, že áno, a že po nej budete kráčať ako VÍŤAZI.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

súhlasím so spracovaním osobných údajov súhlasím so spracovaním osobných údajov