Na breh jazera vyskočí zlatá rybka a vy idete práve okolo. Zrazu k vám prehovorí ľudským hlasom:„Ak ma vrátiš do jazera, pomôžem Ti dosiahnúť 3 ciele“. Vedeli by ste povedať aké 3 ciele by to mali byť? No, zlatá rybka, ja by som nechcela byť už tučná, ani chudobná, ani opustená. Viete, ako by to mohlo dopadnúť? Mohli by ste byť „polo-tuční“ alebo morbidne obézni tj. neboli by ste tuční, mohli by ste mať denný prídel jedla a príbytok zadarmo, tj. neboli by ste chudobní a mali by ste vo svojom príbytku myši, krysy, potkany, tj. neboli by ste už opustení. Boli by ste spokojní? Poďakovali by ste zlatej rybke, alebo by ste sa mali skôr zamyslieť nad tým, či mohla zlatá rybka vedieť, čo presne vám má splniť?
Na tom, že viete, čo nechcete, nie je nič zlé, ale na druhú stranu, to ešte nie je odpoveď na otázku, čo teda chcete, je to iba začiatok formulácie vášho cieľa. Teraz vám dám úlohu: Zavrite oči a v žiadnom prípade si nepredstavujte sedemhlavého draka. Tak ako, podarilo sa ho vôbec nevidieť? Neviem, ako vy, ale ja som ho najprv nechtiac v duchu videla a potom som naňho rýchlo hodila prikrývku, aby mi zmizol z očí. Je to ako keď vidíte tabuľku s nápisom Zákaz fajčenia. Najčastejšie je na nej nakreslená preškrtnutá cigareta. Takže síce zákaz, ale pre fajčiarov je to symbol ich pôžitku, tj. najprv je tam nakreslená cigareta a potom je až škrtnutá. A to sa presne deje aj vtedy, ak formulujeme svoje priania, túžby a ciele nasledujúcim spôsobom: Už nechcem byť chorá, už nikdy sa do tej práce nechcem vrátiť, už nebudem večerať…Čo vám vlastne mozog ukáže v realite? No najprv to, čo nechcete, tj. „privodí“ vám chorobu, „donúti“ vás znovu ísť do práce a „urobí“ vám také chute, že na večeru sa doslova napcháte. A až potom urobí to preškrtnutie, tj. pošle vám myšlienku: Toto si presne nechcel urobiť, tak teraz už vieš, čo presne si nechcel. A ako vyzerá to škrtnutie ako na obrázku so zákazom fajčenia? To sú naše záporné emócie spojené s daným kontextom a naše tzv. výčitky svedomia. Tj. náš mozog nám hovorí: presne toto, čo si teraz urobila, nemáš robiť, pretože sa budeš presne takto cítiť.
Z hľadiska funkcie mozgu je všetko v úplnom poriadku, pretože náš mozog je v každej chvíli pripravený splniť nám naše priania, nech sú pozitívne alebo negatívne. A pretože náš mozog, ako ste zistili určite aj vy, nemá funkciu „nepredstavuj si“ bez obrázku, najprv nám ukáže to, čo v živote nechceme a potom nám to pomôže škrtnúť svojimi prostriedkami, tj. cez záporné emócie. Čo nám tým chce povedať? On nás priamo nabáda k tomu, aby sme nabudúce formulovali naše priania inak. Čo by sa stalo, ak by sme tej rybke povedali: Chcem byť štíhla – v pase 70 cm a vážiť 60 kg, chcem mať 10 mil. Eur, aby som si mohla kúpiť všetko, čo potrebujem k životu v hojnosti a chcem stretnúť muža, s ktorým založíme spolu rodinu.
Ak si uvedomíte, čo nám pri vyslovovaní prianí náš mozog vytvára, tak ste mu práve pomohli vyzualizovať to, čo chcete dosiahnúť v reálnom svete. Samozrejme, že ihneď sa to môže splniť iba v rozprávke, my k tomu potrebujeme ujsť nejakú cestu, ale v konečnom dôsledku si takto formulované priania skutočne môžeme zhmotniť. Takže ak ste si doteraz veľa vecí priali a oni sa vám nesplnili, zamyslite sa nad tým, akú predstavu ste vo svojom mozgu aktivovali. Ak napr. chcete schudnúť a stále si hovoríte, že sa chcete zbaviť tuku, čo vám váš mozog neustále zhmotňuje? No samozrejme ten tuk, ktorý tam stále zostáva. Ak túžite potom, aby ste našli novú prácu a stále si v duchu predstavujete, ako to poviete svojmu šéfovi, stále budete v tej istej práci.
Ako teda formulovať svoje priania, ciele tak, aby ste dali svojmu mozgu presné inštrukcie k tomu, aby s vami spolupracoval pri ich zhmotňovaní? Dodržujte nasledujúce kroky: Predstavte si výsledok, tj. situáciu, kedy ste už dosiahli svoj cieľ. Uvedomte si, kým ste sa vďaka tomu, že ste ho dosiahli, stali. Uvediem príklad: Ak chcem schudnúť, predstavím si sama seba ako štíhlu ženu, napr. ako stojím na osobnej váhe a vidím tam číslo 60. Potom sa pozriem na seba napr. v zrkadle – akú mám teraz postavu – ako mi sedí oblečenie, ktoré na sebe mám, ako sa tvárim, ako stojím, ako dýcham, čo si v duchu v tej chvíli hovorím a ako sa pri tom cítim. Prejdem si svoj jedálníček napr. tým, že si v duchu otvorím chladničku a vidím, ako sa v tej dobe stravujem a pozriem sa do svojho rozvrhu, kedy a koľko cvičím. A stále pritom sledujem a uvedomujem si naplno svoje emócie, ako sa cítim, keď už som v cieli a mám zhmotnenú svoju štíhlu postavu. Ak je to dlhodobejší cieľ, je dobré po takomto procese si urobiť tzv. vision board, tj. nástenku svojho cieľa a dať si to na viditeľné miesto tak, aby som každý deň ten svoj cieľ videla. Stačí napr. v krúžku napísané číslo „60“, alebo fotka oblečenia, ktoré si kúpim. Hlavne, keď náš mozog bude presne vedieť, čoho symbolom ten môj obrázok je. A ak sa budete pozerať na to každý deň, už nie je treba si vybavovať tie pocity, len svojmu mozgu pripomeňte: Ak mi pomôžeš dosiahnuť tento cieľ, Ty, milý mozog, budeš mať oveľa menšiu spotrebu energie, pretože na „výrobu“ tej pozitívnej spotrebuješ jej oveľa menej. A pretože náš mozog je predovšetkým počítač, ktorého základným nastavením je minimalizovať svoju spotrebu energie a tým aj svoju prácu, bude to aj v jeho najväčšom záujme nás k tomu nášmu cieľu doviesť.
A ako to robiť s tými dennými prianiami? Ak niečo vyslovíte, zastavte sa a uvedomte si každé slovo, čo ste povedali. napr. ani nechcem vidieť, ako to dopadne/ čaká ma ťažký deň/ stojí to všetko za… Zavrite oči a predstavte si, čo ste si objednali u svojho mozgu: ukáže vám v plnej „kráse“ všetko to, čo nechcete vidieť a potom prídu tie dôvody, ktoré vo vás vyvolajú napr. pocity hnevu, frustrácie, strachu…/ všetko, čo budete robiť v daný deň, bude odčerpávať, vašu energiu, akoby ste vláčili so sebou ťažký balvan/a to ani nechcem popisovať, do čoho šliapnete pri ceste na jednanie, ak tam pôjdete s pocitom, že to stojí za…
Ak to ale preformulujete na napr.už sa teším na výsledky svojej práce, z ktorej dnes urobím toto ( uveďte konkrétne úlohy)/ dnešný deň budem mať dostatok energie na všetky úlohy/ každá vec má riešenie a ja dnes nájdem odpovede na to, čo mám robiť v situácii ( uveďte konkrétnu situáciu ).
Ak toto urobíte hneď ráno, naplánujete si úspešný deň. A ak si k tomu vy zvolíte, ako sa chcete cítiť, tak sa stanete tými najlepšími odborníkmi na svoj Emočný Time Management, o ktorom sme spolu hovorili v predchádzajúcej kapitole. A viete, čo som si ja dala ako cieľ, keď som začala písať túto kapitolu? Že sa celý čas budem usmievať a pri poslednej bodke budem mať pocit, že som dala na papier článok, ktorý dá i mne min. jeden Aha moment. A vtedy som si spomenula na jednu predstavu, ktorú som vyslovila na ceste na svoju dovolenku: Dúfam, že tentokrát nebudem mať žiadne zdravotné problémy. Uf!!!! Tento článok píšem na balkóne nášho hotelu s výhľadom na more v Chorvatsku a pred chvíľou som si musela zobrať prášok proti bolesti na rozbolený zub!!! A v tej chvíli mi to došlo, ja to musím preformulovať! Zakže to musí byť prášok na „aktiváciu plnej funkcie môjho chrupu“ a to ani nehovorím o tom, že ja si budem celý zvyšok dovolenky užívať v plnom zdraví, energii a radosti. Takže nakoniec boli Aha momenty dva…no nie je to úúúúžasné?