Časť trinásta: Ako sa zbaviť negatívnej emócie a aktivovať „zdravý rozum“?

Tento názov ste už určite čítali veľakrát  v rôznych článkoch, pretože je to veľmi, veľmi aktuálne téma. Niekto hovorí o „zastavení“, niekto o „rozpustení“ negatívnych emócií…Ja mám vďaka technikám NLP osobnú skúsenosť s tým, ako sa ich môžem naozaj „zbaviť“. Čo to znamená? Je to ako keď triedite svoj šatník a chcete, aby Vám v skrini ostali len tie veci, ktoré Vám pristanú, ktoré radi nosíte a cítite sa v nich výborne. Všetko ostatné odložíte stranou a potom jednoducho odnesiete z Vášho domova niekam inam. Faktom je, že je tu predsa jeden rozdiel: To, čo máte v šatníku, môžete vidieť, siahnúť si na to – jedným slovom „držať to v rukách“ a na základe toho sa rozhodnúť. Ale ako sa dá zbaviť niečoho, čo reálne nemá hmotnú podobu?

My si môžeme tie emócie zhmotniť a potom si ich aj poťažkať, privoňať si k nim, ba dokonca aj meniť ich tvar, vlastnosti…Ako je to možné? Za to môžeme poďakovať jednej funkcii nášho mozgu, ktorá súvisí s našimi zmyslami. Náš mozog vníma vonkajší svet pomocou receptorov, ktoré „mapujú“ všetko čo vidíme, počujeme, na čo si môžeme siahnúť, čo cítime nosom a čo môžeme ochutnať. Všetky tieto informácie sa potom v našom mozgu „spoja“ do toho  výsledku, ktorý my vnímame ako realitu. A nielen to, náš mozog si to všetko ukladá do pamäte ako spomienku. A potom niekedy stačí, ak napr. ucítite vôňu vanilky, a Vám sa vybaví spomienka na vanilkovú zmrzlinu a to vrátane jej tvaru, chute, cítite ten chlad na jazyku a dokonca si v duchu hovoríte presne to, čo ste si hovorili vo chvíli, keď ste si ju vychutnávali prvý krát. A úplne rovnako to je aj v prípade niečoho negatívneho. Napr. ak uvidíte na obrázku vedro, ihned si spomeniete, aké bolo ťažké, keď ste v takom nosili vodu, keď ste napr. na tábore pomáhali v kuchyni.

Ako to súvisí s našimi negatívnymi emóciami? My práve vďaka týmto spomienkam máme vo svojom mozgu celú knihovňu rôznych skúseností, ktoré môžeme v určitej chvíli prepojiť v našou negatívnou emóciou. Poďme si to uviesť na konkrétnom príklade: Prišiel Vám email, v ktorom Vám Váš nadriadený poslal veľa pripomienok k Vášmu projektu. V tom provom okamihu ste ucítili veľký hnev, pretože ste na tom pracovali veľa hodín a máte pocit, že Vaša práca nebola vôbec ocenená. Snažíte sa „ukľudniť“, než mu odpoviete, pretože si to s šéfom nechcete „rozhádzať“. Vaša myseľ je ale stále u toho emailu a Vy sa na nič nemôžete sústrediť. Chvíľami by ste najradšej so všetkým skončili, chvíľami by ste najradšej svojho šéfa „zastrelili“ a chvíľami sa iba pozeráte do prázdna a nič, ale nič zmysluplného Vás nenapadá…

Toto je stav, kedy sa Vám aktivovala časť mozgu, ktorá funguje na báze pudov a to v 3 možných režimoch: Uteč, útoč alebo zmrzni. Ako vidíte, ani jeden neobsahuje v sebe logiku ani tzv. hľadanie možností riešenia. A keď sa raz „zapne“, tak sa automaticky vypne práve tá časť nášho mozgu, kde máme svoje logické myslenie a prístup k sústredeniu sa na riešenie. Skvelou správou je, že my – ľudia- sa dokážeme tzv. zastaviť a uvedomiť si, čo sa deje. Ako to urobiť?

Je to nový návyk, ktorý je treba nacvičovať. Je to uvedomenie si toho, že máte nejakú negatívnu emóciu, že sa necítite komfortne. Kedykoľvek zaregistrujete, že sa Vám vracia nejaká nepríjemná myšlienka, a Vy sa „točíte“ v kruhu, povedze si STOP. Všimnite si, ako dýchate, ako sa tvárite ako stojíte a pomenujte tú emóciu, ktorú prežívate. Napr. šéfov email ma neskutočně nahneval.  Výborne, prvý a druhý krok už máme za sebou – zachytili sme zápornú emóciu a pomenovali ju. Zavrite oči a sústredťe sa na tú emóciu hnev. Polože si otázku: Kde tú emóciu (hnev) vo svojom tele cítim? Môžem Vás ubezpečiť, že každému v tejto chvíli príde odpoveď, kde ho to tzv. v tele zviera, ťahá, tlačí, dráždi…Ten hnev z emailu je možno v oblasti hrudníka, akoby ležal človeku na prsiach a možno že u Vás je  úplne niekde inde. Váš mozog má v tejto chvíli možnosť siahnúť do svojej knihovne, aby vybral nejaký hmotný predmet, ktorý by Vám spôsoboval podobné pocity, aké máte v tejto chvíli. Ale Vy mu potrebujete položiť jednu otázku: Ak by môj hnev mal mať nejaký tvar, ako by mohol vyzerať? V tejto chvíli Vám mozog pošle odpoveď. Niekto ju priamo „uvidí“, niekto bude mať iba informáciu bez obrazu, je to jedno, ako, ale odpoveď Vám príde.

Ďalšia otázka je: Aký veľký ten predmet je a kde sa presne nachádza? Možno ten hnev na šéfa by mohol vyzerať ako veľký kameň, ktorý leží na srdci. Váš mozog našiel vo svojich spomienkach taký kameň, ktorý by vyvolal taký tlak na hrudi ako ten hnev. A teraz dáme mozgu pokyn: Môžeš mi ten predmet ( kameň) vybrať z môjho tela na moje dlane? Tu Vám mozog buď bez problémov vyhovie a Vy zrazu uvidíte na vlastné oči svoju negatívnu emóciu ako predmet o určitej veľkosti a tvare, alebo Vám povie, že to urobiť nemôže. V tom prípade mu dajte tento pokyn: Vytvor mi, milý mozog, predo mnou môj „hologram“ a daj do toho, ten predmet –  v prípade hnevu ten kameň. Na toto Vám mozog už „skočí“ a Vy uvidíte svoj hologram a v ňom svoju emóciu presne v tej časti tela, kde ste ju ucítili. A teraz už nie je žiadny problém to „vybrať“ a položiť na svoje dlane.

Od tejto chvíle už pre Vás existuje iba ten hmotný predmet, ktorý máte na dlaniach. Poriadne sa naň pozrite, poťažkajte si ho a uvedomte si, aký má tvar, z akého je materiálu, akú má farbu, teplotu, drsnosť, či má nejakú vôňu, alebo možno vydáva nejaký zvuk. Ak Vám toto mozog všetko umožnil, tak určite Vám pomôže ísť ešte ďalej : Začnite ten predmet na svojich dlaniach pomocou pokynov vo  svojej mysli  meniť tak, aby sa Vám páčil. Napr. Chcem zmenu farby z čiernej na žltú, materiál kameň zmeniť na kysnuté cesto, zmenšiť  to….Môžete sa s tým predmetom aj hrať, hádzať si s ním, nafúknuť a potom vypustiť a tieto zmeny robiť tak dlho, až Vám ostane v ruke malý sympatický predmet, ktorý je Vám príjemný, alebo je neutrálny. A určite Vás napadne automaticky otázka: Čo s tým teraz chcem urobiť? A urobte to, čo Vám príde ako odpoveď. Možno, ho odhodíte, abyste mali od neho pokoj, možno ho zašliapnete ako chrobáka, možno ho zjete, alebo dáte do vrecka….je to individuálne.

Dôležité je, že tento proces Vám urobil z Vašej zápornej emócie nejakú hmotnú vec, ktorú ste si Vy vybrali zo svojho tela, potom ste si ju prehliadli, zmenili podľa svojich predstáv a potom sa jej „zbavili“. A pretože Vám pri tom Váš mozog pomáhal, ba priamo on bol tým kreátorom, uveril vlastnej „rozprávke“ o tom, že tá emócia je už preč. A viete, čo  sa stane práve v tejto chvíli? Pudová časť mozgu sa vypne a naskočí naspäť logika a chladné uvažovanie.

Ja netvrdím, že v tejto chvíli už máte úproblém vyriešený, ale už môžete hľadať riešenia bez emócií a vyberať z rôznych možných variánt tak, aby to bolo pre Vás v tej chvíli to najlepšie. Tento postup môžete použiť kedykoľvek, pri akomkoľvek negatívnom pocite. Je veľmi dôležité si čo najrýchlejšie uvedomiť tú negatívnu emóciu a včas sa „stopnúť“. Týmto spôsobom môžeme pracovať aj s náhlou  bolesťou, napr. hlavy, žalúdka… ktoré obvykle súvisia so stresom. Ak sa naučíte týmto spôsobom ovládnuť svoje negatíne pocity, budete oveľa účinnejší v hľadaní riešení a doslova u Vás bude platiť: Nič sa neje také horúce, ako sa uvarí, alebo Zvíťazí zdravý rozum nad pudmi zvieraťa.

Vďaka tomuto článku som si v priebehu jeho písania ostránila priamo zo svojho srdca veľkú bolesť, súvisiacu s pocitom sklamania…Už sa mi lepšie dýcha a úprimne….určite neurobím to, čo som chcela, keď som bola vo fáze: Útoč. A verím, že sa rozhodnem tú situáciu vyriešiť, tak, aby som sa zachovala dôstojne k sebe i k tomu druhému človeku.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *